BARF bez tabulek

BARF - Bone and Raw Food neboli kosti a syrová potrava

Velmi si vážím odborníků, kteří BARFu rozumí a vypracovávají tabulky s krmnými dávkami pro štěňata, dorostence i dospělé psy. Sama jsem ze začátku studovala články těchto odborníků, ale po čase jsem se začala řídit svým citem, instinktem, ale hlavně výživovou kondicí mých psů.
Můj blog je zaměřen především na bullmastify. Samozřejmě bych ráda komunikovala i s "páníčky" všech ostatních plemen i kříženců, ale moje podstatné zkušenosti jsou právě s bullmastify.
Pravdou je, že BARFování je velmi velmi individuální způsob výživy psů a je dlouhodobou záležitostí, než se dobereme toho, co "mému" psu nejvíce vyhovuje.

Moje zkušenost s bullmastify je, že po krmení podle tabulek psi tloustnou! Podle mě, nejhorší co může být, je obézní pes!!! Stalo se mi, že pes měl spoustu pohybu, přesto po dávkách podle tabulek tloustnul. Nezbývalo, než ubrat z množství krmné dávky a nenechat se ovlivnit žadoněním psa o přídavek. NE!!! Nesmíte "vyměknout"!

Těmito surovinami krmím svoje psy:

Maso: hovězí svalovina, hovězí držky, hovězí kosti, hovězí jazyky, hovězí srdce, vepřové srdce, jazyky, hrtany, ořezy (svalovina), občas játra, ledviny, sleziny, plíce, chrupavky krůtí mleté, kuřecí skelety, ne maso, ryby celé mořské, mletý losos,kosti vepřové i hovězí masité, hovězí nohy i s kopytama
Zelenina: mrkev, zelí bílé, řepa červená i bílá, meloun i se slupkou, kedlubny, brokolice, květák, řapíkatý celer, všechny druhy salátů, nať z kedluben, nať z mrkve, listy květáku, kořenová zelenina, dokonce i vařené brambory v malé míře
Bylinky: petržel nať, celer nať, lichořeřišnice, pampelišky, sedmikrásky, kopřiva,(vše co roste na jaře, to i nasuším), řebříček, meduňka, jitrocel, čerstvé výhonky ze smrků a jedlí (na jaře pár kousků do porce, je v tom céčko, čistí organismus), rukola, polníček
Ovoce: jablka, hrušky, švestky, meruňky, banány, jen velmi omezeně
Vejce (žloutky syrové, bílky tepelně zpracované)
Doplňky: hydrolyzovaný kolagen, mleté vaječné skořápky, roboran pro psy, občas pivovarské kvasnice, občas kelpu mořskou řasu. Do porce nedávám všechno, kombinuju max. 3 druhy masa, zeleniny a ovoce, bylinky dávám občas. Zeleninu strouhám, protože větší kusy pes nekouše, ale polyká a potom nestráví. Nastrouhanou zeleninu pokropím většinou řepkovým nebo olivovým olejem, čas od času rybím olejem. Pokud nedostanou kosti, přidám lžičku drcených vaječných skořápek, zakápnutých pár kapkami citronové šťávy . Snažím se zcela se vyhnout "chemii".

A teď k velmi diskutabilnímu množství krmné dávky. Já krmím 2x denně, štěňata 3x denně. Opravdu si netroufám určit přesné množství, možná se odhodlám někdy zvážit maso a přílohu? Podle mého odhadu se porce skládá z cca 40 dkg masa a cca 20 dkg přílohy pro psa vážícího 65 kg 2xdenně a cca 30 dkg masa a 15 dkg přílohy pro feny vážící 50 kg 2xdenně, a to bych jim měla ubrat, protože jsou tlustý! Tříměsíčnímu štěněti dávám porce stejně velké jako dospělým fenám 3xdenně

Vepřové nožky - hrozba pro psy !!!

Vepřové nožky mají pro psa význam jako zdroj kolagenu, který působí příznivě nejen na klouby a chrupavky, ale i na kůži. POZOR! Pouze dlouze vařené a zbavené všech kostí! Podávat psovi vepř. nožky syrové nebo dokonce sušené, je velmi riskantní. Obsahují množství krátkých kostí zápěstních, záprstních a kostí prstů - spěnka, korunka, špárek, délky cca 5-7 cm, které se přímo nabízí vzpříčit se psovi v hltanu, jícnu, či v jiné části trávící soustavy.

Je až zarážející, kolik prodejců na trhu nabízí vepřové nožky v různých úpravách, jako pamlsky pro psy! Důrazně varuji všechny majitele psů: nevěřte tomu, že to, co tito obchodníci nabízí, je vždy pro psa vhodné! Používejme svůj vlastní rozum, abychom určili, co je pro našeho psa vhodné a co nikoli.

Závěrem: přestože není pravidlem vzpříčení kosti v krku psa, tato hrozba tam je, i když v malém procentu, proto vepřové nožky psovi NEDÁVAT !!!

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky